Yläneen Kiri osallistui viikonloppuna Suomen Palloliiton Turun piirin
taitokilpailuihin viiden pelaajan voimin.

Parhaiten menestyi F10-sarjan Anselmi Ilola, joka pokkasi komeasti
pronssipokaalin pronssiseen taitomerkkiin oikeuttavalla tuloksella 117,1.
Anselmin tulos uupuu vain pari sekuntia hopeisesta taitomerkistä ja
hopeiseen sijoitukseen kilpailussa hänellä jäi vain vaivaiset 1,3 sekuntia.
Tasaisen varma esitys sisältäen upeat ennätykset ponnauttelussa ja
kuljetus-laukauksessa sekä ennätyksen pintaan suoritukset pujottelussa,
puskussa ja syötössä toivat ennätyksen myös yhteistuloksessa.

Poikien E11-sarjassa Ilari Mettälä oli viides tehden sarjan toiseksi
parhaat tulokset pujottelussa, puskussa ja syötössä. Puskussa ja syötössä
Ilari teki ennätyksensä, mutta kuljetus-laukauksessa epäonnistuminen vei
mahdollisuudet parempiin sijoituksiin. Samassa sarjassa Aapo Stolt
sijoittui sijalle yhdeksän. Aapon sarjasta löytyy myös yksi oma enkka,
johon hän ylti syötössä.

Aleksi Stolt sijoittui sijalle 14 poikien D12-sarjassa. Velipoikansa tavoin
Aleksi teki syötössä ennätyksen, joka oli koko sarjan neljänneksi paras
tulos. Aleksin pusku-tulos oli koko sarjan kolmanneksi paras vaikka siinä
hän jäi kauas ennätyksestään.

Tyttöjen E11-sarjassa Eveliina Mäkelä teki tasaisen hyvän tulossarjan
yltämättä kuitenkaan ennätyksiin. Tasaisessa kilpailussa Eveliina oli
yhdeksäs jääden vain kuusi sekuntia neljännestä tilasta, johon hän
nykyisillä ennätyksillään olisi yltänyt.


Kuva. Anselmi Ilola vasemmalla.

Tulokset sarjoista, joissa Kirin pelaajia mukana:

Pojat D12


Sijoitus


Nimi


Seura


Tulos


Merkki

kuljetus-
laukaus


pituuspotku


ponnauttelu


pujottelu


pusku


syöttö

1.

Savolainen Lauri

Lieto

75,2

HO

15,4

-11,2

15,6

25,0

-10

40,4

2.

Nurminen Joonas

MaPS

87,3

PR

10,8

-11,4

25,7

29,9

-7

39,3

3.

Ylilonttinen Kalle

Lieto

93,7

PR

13,3

-6,8

26,0

26,2

-8

43,0

4.

Suominen Samu

MaPS

98,9

PR 

19,9

-7,2

20,3

27,7

-3

41,2

5.

Piiparinen Matias

TPS

103,8

 

25,2

-9,8

19,2

28,1

-4

45,1

6.

Herjanto Wiljam

TPS

105,2

 

18,0

-8,8

26,2

27,8

-2

44,0

7.

Karppinen Joonas

KaaPo

108,8

 

21,6

-9,0

24,2

26,6

-3

48,4

8.

Laukka Ville

TPK

115,5

 

24,4

-9,4

33,0

28,0

-4

43,5

8.

Cimili Blerim

FC Inter

115,5

 

26,8

-7,6

33,9

26,9

-7

42,5

10.

Terävesi Kim

Lieto

116,4

 

22,2

-6,4

26,3

32,0

-2

44,3

11.

Hämäläinen Juuso

FC Inter

116,6

 

20,0

-5,6

33,1

28,2

-2

42,9

12.

Pihlajamaa Tommi

FC Inter

118,1

 

24,8

-8,0

26,9

31,8

-3

45,6

13.

Tamminen Henri

TPS

118,9

 

24,0

-8,0

33,6

28,6

-4

44,7

14.

Stolt Aleksi

Yläne

120,8

 

24,9

-8,2

40,0

28,7

-7

42,4

15.

Backlund Marcus

FC Inter

121,5

 

25,7

-8,6

31,5

28,5

-5

49,4

15.

Henderson David

MaPS

121,6

 

20,8

-6,4

40,0

29,3

-2

39,9

17.

Aaltonen Niko

SalPa

121,9

 

18,6

-8,6

34,7

32,4

-1

45,8

18.

Heinonen Tatu

Lieto

126,2

 

15,5

-6,4

40,0

28,9

-2

50,2

19.

Koskinen Jesse

SalPa

126,8

 

23,7

-7,0

40,0

27,8

-1

43,3

20.

Väinälä Juho

FCHalikko

128,8

 

24,4

-6,0

40,0

27,9

-5

47,5

21.

Ibishi Albian

SalPa

131,2

 

25,2

-6,0

40,0

30,4

-3

44,6

22.

Rämö Arthur

TPS

133,3

 

23,2

-9,0

40,0

28,9

-4

54,2

23.

Raatikainen Sami

SalPa

134,3

 

24,3

-7,4

40,0

30,7

-2

48,7

24.

Kangaslahti Kalle

TPS

134,5

 

24,6

-7,0

40,0

31,3

-4

49,6

25.

Mäkitalo Juho

TPS

136,5

 

26,2

-7,0

40,0

32,4

-4

48,9

26.

Aaltonen Antti

MaPS

137,1

 

23,1

-6,8

40,0

32,6

-2

50,2

27.

Peltola Mikko

LiePa

138,4

 

25,9

-6,2

40,0

29,3

-3

52,4

28.

Terho Mikko

TPK

140,0

 

21,2

-6,4

40,0

31,5

-4

57,7

29.

Lind Peter

FC Inter

140,4

 

24,6

-5,0

40,0

29,1

-2

53,7

Pojat E11

 
Sijoitus


Nimi


Seura


Tulos


Merkki

kuljetus-
laukaus


ponnauttelu


pujottelu


pusku


syöttö

1.

Kaunonen Valtteri

TuNL

107,2

PR

22,4

27,1

27,6

-8

38,1

2.

Monnonen Risto

TuNL

109,9

PR

18,0

18,6

29,5

-4

47,8

3.

Sola Olli

MaPS

114,5

PR

17,2

36,9

27,0

-13

46,4

4.

Kirkko-Jaakkola Atte

Lieto

116,8

PR

20,5

28,8

27,9

-5

44,6

5.

Mettälä Ilari

Yläne

127,2

 

29,5

40,0

27,3

-10

40,4

6.

Huovinen Roni

Lieto

129,5

 

26,2

27,3

36,8

-8

47,2

7.

Peltonen Saku

FC TPK

134,4

 

22,6

40,0

29,3

-4

46,5

8.

Louanto Matias

TuNL

135,1

 

29,9

36,3

30,4

-5

43,5

9.

Stolt Aapo

Yläne

145,8

 

28,1

40,0

31,5

-3

49,2

10.

Yli-Ikkelä Riku

FCHalikko

148,0

 

23,5

40,0

31,5

-3

56,0

11.

Rinne Antti

SalPa

153,4

 

23,7

40,0

33,7

-4

60,0

12.

Leino Santeri

FCHalikko

156,7

 

28,9

40,0

29,8

-2

60,0

13.

Reponen Mikael

TPK

157,9

 

27,9

40,0

34,6

-4

59,4

Pojat F10


Sijoitus


Nimi


Seura


Tulos


Merkki

kuljetus-
laukaus


ponnauttelu


pujottelu


pusku


syöttö

1.

Huovinen Teemu

TuNL

93,1

HO

20,5

11,9

26,3

-8

42,4

2.

Jääskeläinen

Lieto

115,8

PR

21,6

20,5

30,8

-7

49,9

3.

Ilola Anselmi

Yläne

117,1

PR

19,5

21,7

30,3

-7

52,6

4.

Valtola Kalle

Lieto

120,0

PR

19,1

19,2

33,0

-1

49,7

5.

Puputti Ilari

TuNL

120,2

PR

28,7

20,8

30,6

-5

45,1

6.

Suominen Saku

MaPS

125,9

PR

18,9

23,6

28,7

-5

59,7

7.

Honkanen Manu

TuNL

132,0

PR

25,4

35,1

29,9

-3

44,6

8.

Lahtivuori Mikael

TuNL

138,1

 

23,0

40,0

31,7

-4

47,4

9.

Manderoos Niklas

Lieto

139,4

 

28,9

35,0

31,6

-4

47,9

10.

Laine Nicklas

MaPS

139,8

 

27,4

29,2

32,5

-7

57,7

11.

Peltola Waltteri

TuNL

140,8

 

30,4

40,0

29,7

-8

48,7

12.

Peltola Jaakko

Lieto

146,9

 

25,6

36,5

35,3

-4

53,5

13.

Hagelberg Aatu

TuNL

148,0

 

30,7

40,0

30,1

-6

53,2

14.

Hellman Niklas

TuNL

148,8

 

27,9

40,0

29,9

-3

54,0

15.

Brunnsberg Magnus

TuNL

150,1

 

26,0

40,0

33,6

-3

53,5

16.

Väliaho Kalle

Lieto

154,4

 

25,1

40,0

35,4

-4

57,9

17.

Vikman Antti

TuNL

160,0

 

37,6

40,0

32,6

-3

52,8

18.

Koivunen Olli

Lieto

166,0

 

32,6

40,0

35,4

-2

60,0

Tytöt E11


Sijoitus


Nimi


Seura


Tulos


Merkki

kuljetus-
laukaus


ponnauttelu


pujottelu


pusku


syöttö

1.

Nummelin Kati

TuNL

107,4

HO

19,9

19,5

27,1

-4

44,9

2.

Ranne Maria

KaaPo

136,8

PR

18,2

36,4

32,9

-2

51,3

3.

Anttila Fanny

MaPS

138,1

PR

21,4

40,0

31,5

-4

49,2

4.

Raita Saara

MaPS

143,3

 

25,0

40,0

29,7

-4

52,6

5.

Vihiniemi Ina

TuNL

143,6

 

23,5

40,0

31,2

-4

52,9

6.

Nirhamo Kirsti

TuNL

144,0

 

24,5

40,0

32,0

-4

51,5

7.

Pullinen Anette

TuNL

144,1

 

25,6

37,5

31,7

-3

52,3

8.

Hussi Sini

KaaPo

147,5

 

25,7

40,0

31,1

-3

53,7

9.

Mäkelä Eveliina

Yläne

149,2

 

28,1

40,0

30,8

-2

52,3

10.

Saari Janita

TuNL

149,7

 

22,8

40,0

35,6

-6

57,3

11.

Fager Iines

TuNL

150,7

 

25,9

39,7

32,3

-1

53,8

12.

Kylänpää Anniina

MaPS

151,9

 

22,5

40,0

31,4

-2

60,0

13.

Haavisto Jutta

MaPS

159,5

 

28,5

40,0

34,0

-3

60,0

14.

Virtanen Julia

ÅIFK

166,5

 

26,1

40,0

44,4

-4

60,0